Apkure privātmājai – kādu izvēlēties?

granulu apkures katli

Jau sen garām laiki, kad vienīgais variants, kā gādāt par siltumu privātmājā, bija malkas apkure. Mūsdienās šai opcijai pievienojušies daudzi citi varianti. Taču, kā zināt, kurš no risinājumiem ir efektīvākais un lietderīgākais?

Iespējas ir plašas – siltumsūkņi, gāzes vai granulu apkures katli. Katrai no tām ir sava specifikācija, izmaksu līmenis un citas nianses, kas jāvērtē, pirms tiek pieņemts lēmums par piemērotāko risinājumu.

Pirmais faktors, kas jāņem vērā, izvēloties apkures veidu, ir apkurināmā platība. Protams, svarīgas arī finansiālās iespējas.

Siltumsūknis

Pieejami dažādi siltumsūkņu veidi, piemēram, gaiss/gaiss, gaiss/ūdens, kā arī zemes siltumsūkņi. Siltumsūkņiem ir daudz pozitīvu īpašību – tie darbojas automātiski, neaizņem daudz vietas, darbībā izmanto atjaunojamos energoresursus. Taču jārēķinās, ka būs nepieciešama pietiekama platība tā ierakšanai.

Ūdens sūkņi piemēroti siltajām grīdām un lieliem radiatoriem. Siltumsūkņa apkope jāīsteno aptuveni reizi piecos gados.

Izvēloties siltumsūkni, jārēķinās ar visai augstajām izmaksām. Jāņem arī vērā, ka samazinoties gaisa temperatūrai ārā, arī gaisa siltumsūkņa energoefektivitāte būtiski samazinās.

Siltumsūkņa darbības ilgums ir no 20 līdz 25 gadiem.

Granulu apkures katls

Granulu katli nodrošina komfortu – kurināmo tajā jāieber apmēram reizi nedēļā, turklāt katls pats gan aizdedzina granulas, gan regulē temperatūru. Vēl viena laba īpašība ir šādas apkures sistēmas salīdzinoši vienkāršā uzstādīšana.

Nopērkami arī biomultifunkcionālie apkures katli, kas darbojas gan ar granulām, gan malku. Runājot par uzturēšanu – granulu katli prasa biežu apkopi.

Granulu apkures katla kalpošanas laiks svārstās no 5 līdz 10 gadiem.

Gāzes apkures katls

Arī šāda veida apkures sistēma darbojas automatizēti. Izvēloties šo variantu, jārēķinās, ka būs nepieciešamas regulāras apkopes – reizi 1 vai 2 gados.  Gāzes apkures katla izmaksas ir līdzīgas kā siltumsūknim, un šādas apkures sistēmas ilgums ir aptuveni 10 -15 gadu.

Kā vienu no gāzes apkures katla būtiskākajām priekšrocībām var minēt faktu, ka nav jāatrod vieta kurināmā uzglabāšanai. Pie mīnusiem, ar ko jārēķinās, var skaitīt papildus izmaksas, kas saistītas ar gāzesvada izbūvi.

Vērtējot dažādos apkures sistēmu risinājumus vajadzētu ņemt vērā arī nepieciešamo papildaprīkojumu un ierīkošanas izmaksas. Tāpat jāaprēķina arī uzturēšanas (gan kurināmā iegādes, gan ierīces apkopes) izmaksas. Ņemot vērā, ka apkures sistēma tiek plānota kā ilgtermiņa risinājums, noteikti jāizvērtē arī tās kalpošanas laiks un efektivitāte ilgākā laika posmā.

Kā redzams, iespējas ir dažādas, aspekti, ar kuriem jārēķinās – arī. Lai saprastu, kura izvēle būs īstā, ieteicams nesteigties ar lēmumu, bet izvērtēt visas iespējas. Ja nepieciešams, konsultējieties ar speciālistiem, kuri spēs ieteikt labākos risinājumus. Kvalitatīvas apkures sistēmas meklējiet pie labākajiem izplatītājiem un uzticamos veikalos – apmeklējot tirdzniecības vietas klātienē vai internetā.

Leave a Reply

Draugiem.lv pase